Rozwój nauki i techniki wpłynął na pracę hodowców bydła. Godziny pracy poświęcane na tradycyjny udój został skrócony o co najmniej połowę. Dzięki temu zwiększyła się liczba krów, jaką jest w stanie wydoić jeden człowiek z pomocą nowoczesnych urządzeń w ciągu zaledwie jednej godziny. W zależności od zastosowanych rozwiązań może to być od 4 do nawet 16 krów. Korzystanie z tradycyjnego udoju, nigdy nie dałoby takich efektywnych wyników. Dlatego przy organizacji pracy gospodarstwa czy jego dalszego rozwoju, naprawdę warto przeanalizować zalety wynikające z wykorzystania dojarek rurociągowych.
Dojarki rurociągowe – czym są i jak działają?
Dojarki przewodowe to urządzenia działające na zasadzie ściskania i ssania. Odpowiednie ciśnienie atmosferyczne regulowane przez maszynę i dodatkowo kontrolowane przez człowieka jest bezpieczne dla zwierząt. Pracownicy zanim zaczną korzystać z tego typu rozwiązań powinni zostać przeszkoleni, aby zapewnić jak najszybszy udój, który nie będzie powodował niepotrzebnego stresu u bydła. Dojarki są proste w obsłudze i funkcjonalne. Już po kilku udojach krowy przyzwyczajają się do nowego sposobu udoju i nakładanie gum strzykowych nie stanowi dla nich problemu. Oczywiście przed i po udojem należy wymyć wymię, a sprzęt dezynfekować. Korzystanie ze zdobyczy techniki nie zwalnia z obowiązku dbania o higienę udoju. Dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad można znacząco ograniczyć choroby wymienia albo jakiekolwiek inne choroby zakaźne. Materiał z którego są wykonywane elementy dojarek, w szczególności tych mających bezpośredni kontakt ze zwierzęciem są łatwe w utrzymaniu w czystości i odporne na działanie środków czyszczących i dezynfekujących. Co dodatkowo zwiększa ich trwałość. Regularna konserwacja i kontrolowanie stanu rur czy gum strzykowych pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu udoju.
Zalety korzystania z dojarek przewodowych – efektywność
Dojarki rurociągowe bezkompromisowo wygrywają z tradycyjnym udojem pod względem szybkości i efektywności działania. To przekłada się większe zyski gospodarstwa. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, możliwe jest monitorowanie stanu fizjologicznego krów, tempa pobierania mleka, czy analizowania dziennych, tygodniowych, a nawet miesięcznych raportów wydajności mlecznej. Dotyczy to zarówno poszczególnych zwierząt jak i całego stada. Dzięki temu można dostosowywać parametry udojowe każdej krowie indywidualnie. To zapobiega powstawaniu mikrouszkodzeń w delikatnych naczyniach znajdujących się w wymieniu i pozytywnie wpływa na jakość pozyskiwanego mleka. Dokładne wykonanie rur zmniejsza przestrzeń, w której mogłyby gromadzić się bakterie i obniżać jakość mleka. Oszczędność czasu pozwala jeszcze lepiej usprawnić pracę w gospodarstwie i zwiększyć efektywność zadań wykonywanych przez personel. Korzystanie z dojarek rurociągowych ma bardzo dobry wpływ na rozwój branży mleczarskiej. Idealnie sprawdza się przy małych i średnich stadach, co oznacza, że nie trzeba hodować od razu 100 krów, by móc usprawnić pracę na gospodarstwie.