kobieta

Miesiączka to fizjologiczny stan u kobiety, która występuje u w okresie dojrzewania aż do okresu menopauzy. Miesiączka polega na złuszczaniu się błony śluzowej macicy, co obserwujemy jako krwawienie z pochwy. Na szczęście żyjemy w wygodnych czasach i na okres miesiączki kobiety zabezpieczone są higienicznymi podpaskami, tamponami czy kubeczkami menstruacyjnymi.

Fizjologicznie miesiączka występuje regularnie, średnio co miesiąc. Jeśli występuje częściej niż co 22 dni to krwawienia nazywamy polymenorhea, a jeżeli rzadziej niż 35 dni to oligomerhea. Miesiączka występuje regularnie często dopiero po okresie dojrzewania, w innym przypadku należy zgłosić się do lekarza, ponieważ jest wiele chorób i stanów, które miesiączkę wstrzymują.

Krwawienie miesięczne powoduje niewielki ubytek krwi z ciała kobiety, średnio jest to tylko 30 do 70 mililitrów. Utrata ponad 100 przez cały okres to nadmierne krwawienie, które również należy skonsultować z lekarzem.
Do krwawienie miesiączkowego dochodzi gdy po owulacji zostaje uwolnione jajeczko – naszą komórka jajowa. W tym czasie ciałko żółte uwalnia progesteron, co ma zadanie sprzyjać zapłodnieniu. Jeśli jednak komórka jajowa nie zostanie zapłodniona przez plemnik to naczynia w błonie śluzowej macicy się obkurczają o dochodzi do krwawienia.

tampony i podpaski

Podsumujmy trudne informacje. Menarche to określenie pierwszej miesiączki, która jest naturalnym etapem dojrzewania i występuje u dziewczynek od 12-13 roku życia. Jeśli dziewczynka nie ma miesiączki do 18 roku życia należy się skonsultować z lekarzem.
Krawieckie miesięcznie występuje średnio co 28 dni, tyle trwa cykl menstruacyjny. Złożony jest on z fazy folikularnej, w której występuje krwawienie miesięczne, owulacji, oraz fazy lutealnej, w której następuje rozrost błony śluzowej macicy, która przygotowuje się do przyjęcia zarodka.

Błona śluzową macicy nazywana jest endometrium. Średnie miesięczne krwawienie to 30-70 ml. Krwawienie miesięczne u kobiet jest często przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ostatnia miesiączka występuje u kobiet w wieku 45 lat i powyżej. Ostatnia miesiączka po której przez 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie to menopauza. Krwawienia po menopauzie są alarmujące i świadczą o chorobach układu rozrodczego.

Miesiączka w ciąży

Wyróżniamy wiele zaburzeń i stanów, które hamują miesiączkowanie. Do najczęstszych przyczyn wtórnego braku miesiączki zaliczamy również stany fizjologiczne. Najczęstszą przyczyną braku miesiączki jest ciąża i to ja właśnie należy podejrzewać w przypadku braku wystąpienia okresu.

Miesiączka w ciąży nie występuje. Krwawienie miesiączkowe jest niemożliwe w czasie ciąży i tłumaczy to cykl miesiączkowy. Krwawienie w czasie ciąży może być objawem niepokojącym, który należy skontaktować z lekarzem ginekologiem.

Pod wpływem hormonu luteinizującego LH dochodzi do owulacji. Wydziela się także duże stężenie FSH. W cyklu miesiączkowym występuje właśnie owulacji, po której nastąpi faza lutealna. Owulacja to nic innego jak uwolnienie komórki jajowej, która przez jajowody będzie wędrować w kierunku macicy, dzięki ruchom perystaltycznym jajowodów. W fazie lutealnej dochodzi do wydzielania progesteronu w większym stężeniu, co odpowiada za wzrost temperatury kobiety i inne nieodczuwalne przez nią zmiany.

miesiączka w ciąży

Progesteron jest wydzielany przez ciałko żółte w jajniku. W tym czasie endometrium kobiety staje się grubsze i lepiej ukrwione, ponieważ czeka na implantację zarodka. Aby dobrego doszło to komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik. Dochodzi do tego w bańce jajowodu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia to zapłodniona komórka jajowa przechodzi kolejne stadia i w stadium blastocysty dochodzi do jej implantacji. Ciałko żółte zamienia się w ciałko żółte ciążowe, cykl miesięczny ustaje. Nie będzie już krwawienia ani kolejnych owulacji, aż do porodu.

Czas ciąży to piękne 3 trymestry, podczas których kobieta nosi dziecko w swoim brzuszku. Kończy się on porodem. Warto o siebie zadbać podczas ciąży, a każde krwawienie traktować jako patologiczne.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy wczesnej ciąży
Następny artykułPoród w wodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here