Perkusja

Tworzenie muzyki może być prawdziwą pasją, komponowanie, wydobywanie dźwięku z instrumentów pozwala tworzyć nowe dzieła lub odkrywać klasyki na nowo. Istnieje wiele rodzajów instrumentów, niektóre z nich są strunowe, inne dęte. Mogą wydawać odmienne dźwięki, które są wyższe lub niższe. Dość ciekawym przedmiotem jest perkusja. To właściwie zestaw różnych instrumentów — bębnów, talerzy i trójkątów.

Jakie dźwięki uzyskuje się podczas gry na perkusji?

Wśród instrumentów, które wchodzą w skład perkusji, wyróżnia się elementy uderzane. Są to wszelkiego rodzaju tamburyny, bębny oraz talerze. Uderza się w nie np. pałeczką, siła z jaką pałeczka trafia w talerze, odpowiada za dźwięk. Może być od głośny lub cichy. Ważny jest też odpowiedni rytm oraz częstotliwość uderzeń. Perkusja to instrument typowy dla ciężkiego brzemienia. Używany jest w kapelach rockowych, ale też metalowych oraz w jazzowych.

Co wchodzi w skład perkusji?

Bardzo ważnym elementem tego instrumentu uderzanego są bębny. Wyróżnia się zwykle bęben wielki, inaczej zwany bass drum. W jego towarzystwie znajdują się mniejsze bębny — tom-tomm, floor tom lub hi-hat. Bęben wielki wyposażony jest w pojedynczy lub podwójny pedał. Małe bębny mogą być zlokalizowane na statywach lub zostać podwieszone. W skład perkusji wchodzą też różnej wielkości talerze. Można uderzać w niespecjalnymi pałeczkami, przez co uzyskuje się miękki dźwięk. Talerze mogą być też bardzo małe, zwykle w zestawie jest około 3-4 talerzy. Do zestawu dołączone są też pozostałe elementy, które mogą odpowiadać za specjalne efekty dźwiękowe. To tamburyn lub dzwonek. Perkusja dla dzieci posiada zwykle mniej elementów niż profesjonalny sprzęt. Pozwala dziecku kształcić poczucie rytmu, to też wspaniała zabawa dla całej rodziny.

Jak wybrać pierwszą perkusję?

Wybór perkusji nie jest łatwy, istnieje wiele instrumentów, które różnią się nie tylko ilością elementów składowych, ale też wyglądem oraz dźwiękiem, jaki można uzyskać. Wybór powinien być podyktowany stopniem wtajemniczenia w granie na instrumentach, ale też przeznaczeniem. Perkusja klasyczna to dobre rozwiązanie dla początkujących muzyków. Pozwala na naukę gry, ale też uzyskuje się czysty dźwięk o odpowiedniej tonacji. Brzmienie nie jest zbyt głośne, dlatego można uczyć się w domu lub w mieszkaniu. To też dobry prezent dla dziecka, które chce grać na instrumentach uderzanych. Elektryczny sprzęt jest chętnie wybierany przez profesjonalnych muzyków, którzy grają na koncertach. Do zestawu wymagane są też dedykowane akcesoria — pałeczki do perkusji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here