Jak załatwiać sprawy urzędowe na odległość?

0
522

Załatwianie spraw urzędowych nie wymaga już w większości przypadków wyjścia z domu lub z firmy. Wiele rzeczy możemy załatwić korzystając z komputera podłączonego do internetu. Jest to potężne narzędzie, które zapewnia nam możliwość dopełniania wielu formalności urzędowych w urzędzie skarbowym lub też Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co jest potrzebne do załatwiania spraw przez internet? O tym w poniższym tekście.

Podstawowym narzędziem do załatwiania spraw przez internet jest profil zaufany. Jednak jego funkcjonalność jest dosyć ograniczona. Za pomocą profilu zaufanego możemy potwierdzić naszą tożsamość w kontaktach z administracją państwową i samorządową. Czynność tą można porównać do okazania dowodu osobistego w realnym świecie. Jednak czasem wymagane jest złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie. Czy można zrobić to na odległość? Odpowiednikiem tradycyjnego podpisu w cyfrowym świecie są podpisy elektroniczne. Jest to narzędzie, które umożliwia składanie oświadczeń woli bez konieczności potwierdzania ich za pomocą tradycyjnego podpisu.

Na jakiej zasadzie działa taki podpis elektroniczny?

Do jego złożenia wymagane jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu kwalifikowanego. Certyfikat taki zapisywany jest na specjalnym nośniku i w tej postaci jest odczytywany za pomocą przeznaczonych do tego czytników. Rozwiązanie, które bazuje na przechowywaniu certyfikatu na zewnętrznym nośniku ma przewagę nad systemem profilu zaufanego. Elektroniczny podpis kwalifikowany może złożyć wyłącznie osoba, która jest w posiadaniu odpowiedniej karty z zapisanym certyfikatem. Udoskonalone mechanizmy potwierdzania tożsamości zapewniają znacznie większą funkcjonalność podpisu kwalifikowanego nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Katalog spraw, które możemy załatwić składając elektroniczny podpis jest bardzo szeroki.

Podsumowując, czasy kolejek w urzędach odchodzą na szczęście do przeszłości. Rozwiązania zdalnego potwierdzania tożsamości są coraz bardziej doskonałe. Warto więc korzystać ze zdobyczy techniki. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here