jaki zasilacz do led

Zanim podejmiemy decyzję jaki zasilacz do led wybrać powinniśmy przemyśleć wybór taśmy ledowej, która będzie odpowiednia. Zasilacz odpowiada za całość instalacji oświetleniowej. Najlepiej wybierać zasilacze dedykowane specjalnie do instalacji, które są nowoczesne, a jednocześnie powinien posiadać napięcie stabilizowane. Trzeba także pamiętać, żeby zakupić zasilacz z odpowiednim zapasem mocy, po to, żeby taśma mogła świecić na całej swojej powierzchni równolegle. Jednocześnie nie powinno być to równoznaczne z wykorzystywaniem pełnego potencjału transformatora.

Najlepiej informacji szukać u elektryków albo na forach internetowych

Musimy jednak pamiętać, że nie wszystko co przeczytamy na internecie jest prawdziwe i trzeba zachować pewną ostrożność podczas czytania wpisów. Jednym z najważniejszych elementów w systemie oświetleniowym jest transformator do LED. Do działania taśmy ledowej i innych urządzeń, które pochodzą z technologii LED potrzebny jest odpowiedni system zasilania. Standardowy transformator elektroniczny nie będzie się nadawał do takiej instalacji, ponieważ nie jest impulsowy i nie ma stabilizacyjnego napięcia. Dlatego właśnie transformator, który jest wykonany w tak zwanej technologii napięciowej to po prostu zasilacz do LED.

taśma led

Jeżeli obciążenie oraz moc podłączonej instalacji ma wpływ na pobór prądu to oznacza, że mamy do czynienia z produktem o stabilizowanym napięciu. Oczywiście dobrze jest wybierać zasilacz wśród używanych, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Żeby wybrać odpowiedni zasilacz powinniśmy zdać sobie sprawę jak bardzo zależy nam na trwałości oraz jakości światła. Pamiętajmy, że kluczową rolę odgrywa wrażliwość diody LED na poszczególne parametry zasilania. Dlatego też dobry zasilacz powinien posiadać zabezpieczenia takie jak na przykład nadnapięciowe oraz nadprądowe nazywanie również przeciążeniowym.

Do kolejnych zabezpieczeń należą zwarciowe oraz temperaturowe. Wszystkie te zabezpieczenia odgrywają bardzo dużą rolę w pracy zasilacza. Jeżeli brakuje jakiegoś zabezpieczenia to musimy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zasilacze mają moc, która jest podawana wyłączenia w amperach. Jeżeli pomnożymy napięcie przez natężenie to otrzymamy wtedy moc zasilacza. Jak widać bardzo łatwo jest wyliczyć tę wartość i nie musimy być nawet wybitnymi specjalistami w dziedzinie elektroniki. Tego typu obliczenia możemy wykonywać nawet w pamięci, ponieważ nie ma potrzeby zapisywania wszystkiego na kartce papieru.

Zanim wybierzemy odpowiedni zasilacz powinniśmy wziąć pod uwagę jakie warunki posiadamy w naszym miejscu pracy tam gdzie planujemy jego instalację. Zasilacz hermetyczny będzie bardzo dobrym wyborem, jeżeli będziemy mieli do czynienia z większą wilgotnością, pyleniem oraz będzie zamontowany na zewnątrz. Negatywne warunki atmosferyczne mogą odegrać znaczną rolę w procesie działania zasilacza. Oczywiście inny zasilacz wybierzemy, jeżeli będziemy planowali go zamontować wewnątrz. Dobrym wyborem w takiej sytuacji jest zasilacz modułowy. Są one z reguły tańsze, ale nie mają zabezpieczonej szczelnie obudowy.

ośietlenie led

Oczywiście coś za coś, ale w tej sytuacji lepiej trochę zainwestować, żeby obudowa była szczelna i posłużyła nam przez dłuższy okres czasu. Kolejnym ważnym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć to ilu watowy najlepiej zasilacz wybrać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak postaramy się mniej więcej przybliżyć temat. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej moc zasilacza musi posiadać zapas, który będzie odpowiedni. Dobrą wartością jest 10-15% wartości mocy. Wszystko zależy oczywiście od taśmy LED`owej i różnych diod.

Wszystko zależy od osobistych preferencji oraz parametrów poszczególnych elementów. Zanim wybierzemy zasilacz musimy skonsultować nasz pomysł ze specjalistami, którzy znają się na tym lepiej od nas. W ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, które będziemy mogli przeznaczyć na inny cel. Odpowiedni zasilacz musi także posiadać dobrą, szczelną obudowę, żeby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here