Technologia LED jest uznawana za jedno z najważniejszych osiągnięć ostatnich dziesięcioleci. Oszczędność energii, niższe rachunki, długa żywotność i ochrona środowiska to zaledwie kilka z licznych zalet oświetlenia z diodami ledowymi. Od dłuższego czasu producenci prześcigają się też w innowacyjnych funkcjach. Sprawdź, jakie dodatkowe opcje można spotkać w popularnych lampach LED.
Regulacja natężenia światła
Poziom jasności światła ma ogromny wpływ na uczucie komfortu czy też zmęczenie oczu. Możliwość zmiany natężenia światła oferowana przez plafony, lampy czy też żyrandole LED może zatem znacząco poprawić jakość życia człowieka. Sterowanie oświetleniem za pomocą specjalnego ściemniacza bądź z poziomu aplikacji mobilnej może również przynieść spore oszczędności. Wiele osób lubi bowiem wieczorem odpoczywać w lekko przygaszonym świetle, dającym efekt półmroku. W przypadku zmniejszenia jasności lampa automatycznie zużywa mniej energii, co z kolei oznacza niższe rachunki.
Zmiana koloru światła
Oświetlenie LED pozwala na stworzenie niepowtarzalnych efektów wizualnych w pomieszczeniu, a wszystko za sprawą systemów RGB obecnych w nowoczesnych lampach. Wystarczy wybrać odpowiedni przycisk na pilocie bądź w aplikacji, żeby diody już po chwili zaczęły emitować np. czerwone bądź zielone światło. Dodatkowo często dostępna jest również możliwość włączenia określonych efektów np. migotania. W ten prosty sposób można dopasować kolor oświetlenia w salonie bądź sypialni do własnych potrzeb czy też nastroju. Taka opcja może też przydać się podczas imprez organizowanych w domu.
Ustawienia tonacji światła
Możliwość dostosowania tonacji barwy światła może niekiedy przydać się nawet bardziej niż opcja regulacji kolorów i natężenia. Minimalistyczny plafon LED z oferty sklepu online pozwala na precyzyjne ustawienie ciepłej, neutralnej bądź zimnej barwy, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych żarówek. Warto wiedzieć, że przykładowo zimne odcienie oświetlenia sprawdzą się podczas nauki. Z kolei ciepłe barwy zapewniają efekt przytulności i pozwalają oczom odpocząć. Neutralne światło jest przyjemne, ale jednocześnie nie usypia.
Zdalne sterowanie
Ogromną zaletą technologii LED jest możliwość zarządzania światłem za pomocą aplikacji, pilota bądź komend głosowych. Taka funkcja jest dostępna dzięki specjalnym sterownikom wbudowanym w diody ledowe. W ten prosty sposób można zgasić światło bez wstawania z kanapy czy też zaprogramować jego włączenie o określonej porze dnia. Ponadto kontrola jest często możliwa nawet podczas przebywania poza domem.
Wbudowany głośnik
Choć obecność głośnika w lampie nie jest być może niezbędna, to z pewnością może okazać się praktycznym rozwiązaniem. Przede wszystkim można zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu, co może być istotne w przypadku np. kawalerki. Jednocześnie zapewniają lepszą jakość dźwięku niż muzyka odtwarzana z telefonu. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na producenta głośników i wybrać dobry model z efektem dźwięku przestrzennego.