W jaki sposób chronić się przed złośliwościami

Chyba każdy z nas doświadczył sytuacji, w której ktoś kierował w naszą stronę złośliwe uwagi – nie jest to właściwe zachowanie i może przysporzyć nam wiele zmartwień oraz kłopotów. Nie dla wszystkich jest to łatwe, lecz musimy być odporni na takie docinki i nie przejmować się plotkami, które ktoś tworzy na nasz temat. Istnieją różne przyczyny takich zachowań oraz sposoby na rozwiązanie takich sytuacji, oto kilka z nich.

Dlaczego ludzie zachowują się w taki sposób?

Najczęściej chodzi po prostu o kompleksy – może wydaje się to dziwne, ale w ten sposób radzą sobie z własnymi niedoskonałościami. Jeśli posiadamy w swoim wyglądzie lub charakterze cechy, których im brakuje i na tym punkcie są przewrażliwieni, często nas krytykują i kierują w naszą stronę złośliwe uwagi, aby w ten sposób poczuć się lepiej. Myślą sobie: „Niech Ci się nie wydaje, że wyglądając w ten sposób lub posiadając takie cechy charakteru, jesteś lepsza/y”.

Kolejną kwestią jest zwyczajne zwrócenie na siebie uwagi – wiele osób, które czują się niespełnione, są samotne i nieszczęśliwe, rzucając w czyjąś stronę złośliwymi uwagami, nie myślą nawet o konsekwencjach, lecz chcą, aby ktoś ich zauważył. Takie osoby są z reguły odizolowane od społeczeństwa, nie chcą się z nikim zadawać, a jedyne, co robią, to docinają innym. Niektórzy potrafią nawet czerpać radość i satysfakcję z takiego zachowania, poprawiają sobie w ten sposób humor, wiedząc, że ktoś poczuje się przez nich źle.

Kolejną istotną przyczyną takiego zachowania jest zwyczajna zazdrość – niestety żyjemy w czasach, kiedy zamiast wzajemnie cieszyć się ze swoich sukcesów i osiągnięć, wolimy zazdrościć i robić wszystko, abyśmy nie mieli się gorzej od kogoś. To normalne, że jednym powodzi się bardziej, niż drugim, jeśli jednak sami chcemy osiągnąć sukces, powinniśmy przestać skupiać się na innych i zająć się swoim życiem i nastawieniem do niego.

Jak mamy reagować w takich sytuacjach?

Istnieje kilka skutecznych metod na radzenie sobie z takimi sytuacjami:

  • Przede wszystkim musimy kochać siebie i w pełni akceptować, w innym wypadku każda krytyka, która poleci w naszą stronę, będzie w stanie nas załamać i przez długi czas będziemy ją przeżywać i analizować. Nie ma sensu tracić życia na takie sprawy, większość osób zmyśla lub z zazdrości wytyka nam pewne cechy wyglądu, lub charakteru, musimy więc doskonale znać siebie i wiedzieć, że nikt nie jest w stanie nas złamać.
  • Dobrze jest mieć własne zdanie na różne tematy, które dotyczą naszej osoby, widać to zwłaszcza u osób znanych lub wyżej postawionych, które stale mają styczność z krytyką o ocenianiem. Jeśli ktoś je krytykuje i kieruje w ich stronę złośliwe uwagi, potrafią skutecznie na nie odpowiedzieć i spowodować, że wszelkie ataki stają się bezpodstawne.
  • Bardzo ważny jest również dystans do siebie – nie możemy każdej krytyki traktować bardzo poważnie, ale może zdarzyć się, że faktycznie ktoś kieruje wobec nas słowa prawdy, które mogą zaboleć. W takiej sytuacji musimy przyjąć to ze spokojem i pod żadnym pozorem nie reagować zbyt emocjonalnie, bo to może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Obróćmy to w żart lub zaakceptujmy i starajmy się w przyszłości zmienić to, co ważne i konieczne.
  • Najbardziej znanym sposobem, który jest używany przez większość osób to po prostu zignorowanie złośliwych uwag, skierowanych w naszą stronę. Przejmowanie się tym i analizowanie, czy ktoś faktycznie ma rację, jest stratą czasu. To my najlepiej znamy siebie i naszych bliskich i nikt nie będzie nam czegoś wmawiał, ignorując takie osoby, nie dajemy jej powodów do dalszego ataku.
  • W skrajnych przypadkach sami możemy „zaatakować”, odpowiadając na krytykę – jeśli słyszymy jakieś brednie, zmyślone na nasz temat, możemy sami odpowiedzieć w taki sposób, aby osoba atakująca nas poczuła to samo, co my.

Co zrobić, gdy ofiarą złośliwej krytyki są nasi bliscy?

Może zdarzyć się tak, że nie każdy będzie na tyle silny i odporny na krytykę, jak my. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani pomóc naszym bliskim, aby nie padali regularnie ofiarami agresji słownej. Należy jak najszybciej rozpatrzyć tę sytuację i dotrzeć do źródła: kto i dlaczego kieruje złośliwości wobec członków naszej rodziny bądź przyjaciół.

Porozmawiajmy z nią na spokojnie i wytłumaczmy, że przejmowanie się tym i zastanawianie się nad sensem takich ataków jest bezsensowne i nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy czyjeś wymysły stają się rzeczywistością.

Możemy sami rozprawić się z taką osobą i dać jej jasno do zrozumienia, że nie życzymy sobie, aby ktokolwiek atakował i krytykował bezmyślnie naszych bliskich, ponieważ może skończyć się to dosyć nieprzyjemnie dla drugiej osoby – jeśli na przykład taka sytuacja dzieje się w pracy, możemy o wszystkim poinformować szefa.

Ważne, abyśmy wspierali rodzinę i przyjaciół w każdej sytuacji i starali się na nich pozytywnie wpłynąć, postarajmy się przekazać im nasz sposób myślenia i postrzegania problemów, ukazując, że takie życie jest szczęśliwe, radosne i szkoda tracić je na zbędne problemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here