jaki kupić laptop

W życiu użytkownika gadżetów elektronicznych przychodzi czasami taki moment, że komputer stacjonarny zaczyna wydawać się zbyt duży i niepraktyczny, natomiast tablet albo smartfon zbyt prosty i ograniczony. Przydałoby się coś pomiędzy, komputer który nie byłby przywiązany do jednego biurka, ale wyposażony w wystarczająco duży ekran i wygodną, fizyczną klawiaturę

Przydałoby się urządzenie, na którym można by napisać email leżąc na kanapie, albo obejrzeć w łóżku film na ekranie większym niż znaczek pocztowy. W takim wypadku oczywistym rozwiązaniem jest laptop, komputer przenośny o mocy i możliwościach niewiele ustępujących komputerom stacjonarnym. Na rynku dostępny jest ogromny wybór tego typu urządzeń, tak duży, że przeciętnemu zjadaczowi chleba często trudno się w nim połapać. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki kupić laptop?

Przede wszystkim przyszły nabywca laptopa powinien zastanowić się nad tym, czego właściwie potrzebuje? W jaki sposób to urządzenie będzie użytkowane? Jakie cechy będą najważniejsze? Wydajność, wygoda, czy może wygląd? Potrzebne będzie urządzenie możliwie jak najmniejsze i najlżejsze, czy też większe, z dużym ekranem, którego waga może przekroczyć 3 kilogramy? Oczywiście należy także wziąć pod uwagę budżet. Zakup laptopa to zwykle poważny wydatek, jednak najprostsze modele, które sprawdzą się przy przeglądaniu internetu, często kosztują poniżej 2000 złotych.

nowy laptop

Nie należy jednak liczyć, że komputer w tej cenie pozwoli nam na coś więcej niż najprostsze zadania. Nawet oglądanie filmów w rozdzielczości full HD może być ponad jego siły, nie mówiąc już o pracy z wieloma programami jednocześnie. W takim wypadku powinniśmy rozglądać się za modelami w cenie co najmniej 2500 złotych. Natomiast jeśli chcemy zagrać w nowsze gry, powinniśmy liczyć się z wydatkiem na poziomie wielokrotności tej sumy. Oczywiście topowy komputer stacjonarny będzie kosztował nas dużo mniej, jednak w przypadku laptopa płaci się za mobilność.

Jednak nie tylko na cenę należy zwracać uwagę, często zdarza się bowiem, że jest ona nieadekwatna do parametrów komputera. Oczywiście, jeśli zależy nam na prestiżu, musimy się liczyć z tym, że za ten prestiż zapłacimy, czyli w praktyce otrzymamy drogi laptop o przeciętnych parametrach, ale w ładnej obudowie. Raczej nie ma w tym nic złego, jeśli ktoś podejmuje taką decyzję świadomie, jednak w tym artykule zastanowimy się jak wybrać laptop o najlepszym stosunku jakości i parametrów do ceny. Wobec tego na jakie właściwości techniczne należy zwracać uwagę?

Podstawowymi komponentami decydującymi o wydajności laptopa są procesor (CPU), pamięć operacyjna, karta graficzna i pamięć masowa. Jeśli zależy nam na wydajności, należy szukać laptopa z co najmniej czterema fizycznym rdzeniami procesora. Innym parametrem jest częstotliwość taktowania zegara, jednak w przypadku laptopów niekoniecznie przekłada się ona na wyższą wydajność. W tym wypadku znaczenie ma też układ chłodzenia. Jeśli jest on zbyt słaby, wtedy nawet silny procesor nie będzie w stanie rozwinąć skrzydeł. Polecane procesory to Intel Core i5 lub droższe Intel Core i7. Występują one w różnych cenach i wariantach.

Oprócz CPU kluczowe znaczenie ma również pamięć operacyjna. Generalna zasada jest taka, że im więcej tym lepiej, jednak jeśli mamy ograniczony budżet to do większości zadań powinno wystarczyć 8 GB.

laptop

Teraz zastanówmy się nad grafiką. Obecnie produkowane laptopy mają najczęściej jeden lub dwa układy graficzne. Jeśli nie zamierzamy grać w nowsze gry, to w większości wypadków powinna nam wystarczyć zintegrowana karta graficzna. Jednak gracz będzie rozczarowany takim komputerem. W żadnym wypadku nie należy liczyć, że laptop gamingowy dorówna silnemu komputerowi stacjonarnemu, jednak, żeby grać w miarę komfortowo wymagana jest dedykowana karta graficzne, możliwie jak najsilniejsza.

Ostatnim ważnym komponentem, o którym nie powinniśmy zapomnieć jest pamięć masowa. Dawniej byłby to po prostu napęd dysku twardego (HDD), jednak obecnie nie warto kupować komputera bez napędu półprzewodnikowego (SSD). Takie dyski są nieporównanie szybsze i mają decydujący wpływ na szybkość rozruchu komputera oraz uruchamiania programów. Zazwyczaj mają one jednak mniejszą pojemność niż tradycyjne dyski HDD, dlatego jeśli chcemy na laptopie przechowywać większą ilość danych, powinniśmy wybrać model z dwoma dyskami, w którym SSD będzie przeznaczony dla plików systemowych, a HDD dla danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here