Badanie pola widzenia

0
629

Choć wiele osób radzi sobie bez zmysłu wzroku, osobie zdrowej trudno jest sobie taką rzeczywistość wyobrazić. Choćby drobne pogorszenie wzroku czy krótkotrwała choroba oczu znacząco pogarsza jakość życia. Dlatego o wzrok należy dbać już w momencie, kiedy służy on nam doskonale. W tym celu powinno się wykonywać regularne badania kontrolne, pozwalające szybko wykryć zmiany. W nowoczesnym świecie nasze oczy są mocno eksploatowane już od najmłodszych lat.

Stała obecność w naszym życiu ekranów telefonów, komputerów i telewizorów wpływa niezwykle negatywnie na nasze oczy. Emitują one szkodliwe promieniowanie, a że przed ekranami spędzamy coraz więcej czasu – w pracy, w czasie wolnym, podsuwamy je już naszym dzieciom – stan naszego wzroku jest coraz gorszy. Problem dotyczy całego społeczeństwa, ponieważ nie dość, że na pogorszenie wzroku skarży się coraz więcej osób, to jeszcze średnia ich wieku staje się niższa. Obecnie już wiele małych dzieci musi nosić okulary, ponieważ bez nich ich ostrość widzenia jest niewystarczająca. Dlatego kontrole wzroku, na przykład ostrości czy pola widzenie, powinny być wykonywane już u młodych pacjentów.

Na czym polega badanie pola widzenia?

Pozwala sprawdzić, jaki obszar widzi nasze oko, kiedy jest nieruchomo. Jego fachowa nazwa brzmi perymetria i wykonać je można w każdym gabinecie okulistycznym, również podczas badania zleconego przed lekarza medycyny pracy. Przy jego wykonywaniu ważne jest, by oko – a więc i głowa pacjenta – były zupełnie nieruchome. W tym celu opiera się podbródek na specjalnej podpórce maszyny, służącej do wykonania badania. następnie należy wpatrywać się przez okular w jeden punkt i bez poruszania okiem informować lekarza, kiedy dostrzeże się pojawiające się znaczki. Aby badanie było miarodajne, należy pozostać absolutnie nieruchomo i nie próbować oszukiwać, nawet poprzez lekkie zerkanie na boki. Badanie trwa kilkadziesiąt sekund, jest więc zupełnie uciążliwe. Jest szybkie, bezbolesne i bardzo łatwe do wykonania – nie potrzeba szukać odpowiedniego gabinetu, ponieważ można je zrobić w każdym gabinecie okulistycznym. Jest to jednak badanie bardzo ważne i warto je wykonywać regularnie.

Kiedy wykonujemy badanie pola widzenia?

Tak naprawdę za każdym razem, kiedy kontrolujemy ostrość widzenia u okulisty. Mogą to być badania okresowe do pracy, kontrola wzroku u pacjentów, którzy noszą okulary czy też mają takie problemy z oczami jak jaskra. Badanie pola widzenia to jedno z podstawowych badań, o wykonywaniu których regularnie powinniśmy pamiętać i zadbać. Zwłaszcza jeśli jesteśmy kierowcą. Zmniejszenie się pola widzenia może następować stopniowo i bez odpowiedniego badania możemy nie być w stanie tych zmian zaobserwować, póki nie będą one bardzo znaczne.

Jak przygotować się do badania?

Właściwie wcale nie trzeba się przygotowywać. Można jednak na stronie wrosinski.pl zaznajomić się z podstawowymi informacjami, by mieć świadomość, jak ważne jest to badanie i by się przed nim niepotrzebnie nie denerwować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here