Podróż po Gruzji

Gruzja to bardzo zróżnicowany kraj, który znajduje się na pograniczu Europy i Azji. Sąsiaduje z takimi państwami jak Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, zaś walutą lari.

Powyżej napisałem, że jest to państwo bardzo zróżnicowane, tak to prawda, szczególnie pod kątem klimatycznym. Wybierając się w podróż po Gruzji, musimy być gotowi na każdą ewentualność. Możemy tutaj spotkać się z wysokimi górami, stepami, czy nawet miejscami tropikalnymi. Fakt ten sprawia, że każdy turysta, na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Jednak istnieje parę trudności, które mogą na nas czekać po dotarciu na miejsce… Pierwszą rzeczą są drogi, a w zasadzie ich brak. Owszem istnieje parę głównych autostrad, ale mimo wszystko przeważają drogi dziurawe i bardzo nierówne. Jazda po Gruzji nie jest łatwa, dlatego powinni poruszać się po niej tylko wyszkoleni kierowcy.

Kolejną rzeczą, która może okazać się przeszkodą w zwiedzaniu tego kraju, jest na pewno komunikacja. Strasznie mało osób, zna tutaj język angielski. Powinniśmy raczej, zaopatrzyć się w rozmówki rosyjskie, bo to właśnie język rosyjski jest drugim najbardziej popularnym językiem, zaraz po gruzińskim. Miłe, dla tamtejszych mieszkańców, byłoby gdybyśmy nauczyli się paru podstawowych słów po gruzińsku. Są oni bowiem bardzo gościnni i na pewno sprawiłoby im to wiele przyjemności. Trudności, które wynikają z podróżowania po Gruzji sprawiają , że coraz mniej osób, decyduje się na zwiedzanie tego kraju w pojedynkę.

Dobrą opcją, jest wpisanie w wyszukiwarce internetowej Google frazy „Gruzja – wczasy”. Ukaże się nam lista wycieczek, z różnych biur podróży, które zapewniają nam tak na prawdę wszystko, co jest nam potrzebne do pełnego komfortu zwiedzania. Jeżeli jednak, zdecydujemy się na zwiedzanie Gruzji sami, to warto pamiętać, że w tym państwie bardzo dobrze działa autostop. Kierowcy chętnie się zatrzymują i podwożą nas w wyznaczone przez nas miejsce. Będąc w Gruzji, koniecznie musimy spróbować tamtejszego wina. Gruzini uważają, że to właśnie oni je wynaleźli.

Kolejnym typowo gruzińskim alkoholem jest Czacza. Można powiedzieć, że jest to taki bardzo mocny bimber. Gruzini bardzo dużo piją, ale też palą.. co bywa bardzo drażniące. Co warto zwiedzić, będąc w Gruzji? Na pewno miejscem obowiązkowym jest Mccheta – jest to jedno z najstarszych miast w tym państwie. Kolejnymi miejscami, wartymi zobaczenia są: skalne miasto w Wardzii, Upliscyche, magnetyczne plaże w Ureki, Zugdidi, zamek Chertwisi, czy twierdza Alawerdi. Niestety, nie do każdego miejsca będzie nam łatwo dotrzeć. Do dotarcia, w większość z tych miejsc, będziemy potrzebowali taksówki. Warto przed kursem, zapytać taksówkarza o cenę. Zawsze możemy podjąć próbę negocjacji i starać się wynegocjować, jak najkorzystniejszą kwotę.

Pamiętajmy, że w czasie podróży po Gruzji w pojedynkę, możemy natknąć się na psy kaukaskie, które pilnują tamtejszych stad owiec. Dlatego warto mieć ze sobą, na przykład gaz pieprzowy, który w sytuacji kryzysowej, powinien nam pomóc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here