objawy wczesnej ciąży

Ciąża to bardzo wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Większość pań przygotowuje się do tego stanu przez wiele miesięcy, między innymi poprzez wykonanie podstawowych wyników badań, częstsze wizyty kontrolne u ginekologa oraz zmianę trybu życia i sposobu odżywiania. Swoją dietę powinien zmienić również przyszły tata. Ważne, aby zaprzestał on palenia papierosów i ograniczył spożywanie alkoholu do minimum.

Bardzo ważne jest, aby już kilka tygodni przed planowanym poczęciem rozpocząć regularne zażywanie kwasu foliowego, który chroni płód przed pojawieniem się wad rozwojowych.
Od pierwszych tygodni ciąży istotne jest również zażywanie odpowiednich zestawów witamin. Warto wybierać produkty, które dedykowane są przyszłym mamom, gdyż posiadają doskonale skomponowany skład, a także dostarczają niezbędnych w tym okresie witamin i minerałów. Większość suplementów w swoim składzie zawiera wapń, cynk, magnez oraz kompleks witamin.

Oczywiste jest, że każda kobieta, która chce zajść w ciąże w terminie spodziewanej miesiączki wyczekuje pierwszych jej symptomów. Spora grupa z nich poszukuje informacji na forach i portalach internetowych, gdzie bardziej doświadczone osoby przedstawiają swoje objawy wczesnej ciąży. O wskazówki warto zapytać jednak swojego ginekologa, który z pewnością udzieli wyczerpujących i sprawdzonych informacji.

Pierwszym, podstawowym sygnałem zwiastującym ciąże powinien być oczywiście brak miesiączki. Niestety czasem okres spóźnia się z różnych względów, na przykład z powodu choroby i przyjmowania antybiotyków, ze względu na silny stres lub z powodu długiej i męczącej podróży w odległe miejsce. Nieregularne miesiączki bardzo często spowodowane są chorobami tarczycy, które rozregulowują gospodarkę hormonalną.

małe buciki

Panie, które chorują na nadczynność lub niedoczynność tarczycy powinny uregulować poziom hormonów jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jest to bardzo ważne, gdyż choroby tarczycy mogą utrudniać zajście w ciąże, a także powodować poronienie na początkowym jej etapie. Kobiety, którym mimo wszystko udało się utrzymać ciążę często rodzą dzieci z niską masą urodzeniową oraz różnymi zaburzeniami. Zazwyczaj przez całą ciąże kobieta powinna znajdować się nie tylko pod opieką ginekologa, ale również endokrynologa. Warto poszukać poradni, gdzie pracują specjaliści łączący obie te specjalizacje. Takie rozwiązanie pozwala otrzymać fachową pomoc w jednym miejscu a także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Zazwyczaj niezbędne jest również wykonanie usg tarczycy, aby skontrolować jej wielkość, stan i sprawdzić, czy nie pojawiają się na niej niebezpieczne guzki. Takie badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla kobiety.
Niestety nowotwory tarczycy dotykają coraz młodsze kobiety. W takiej sytuacji należy rozpocząć długotrwałe i intensywne leczenie bądź usunąć narząd.

Innym objawem zapłodnienia mogą być również bardzo tkliwe, obolałe piersi, oraz ciemniejąca otoczka wokół sutków. Wiele pań twierdzi, iż pierwszym sygnałem, który zmusił je do wykonania testu ciążowego były poranne mdłości, wymioty, przewlekłe zmęczenie oraz rozdrażnienie.

wzesna ciąża

W sytuacji gdy test ciążowy dał pozytywny wynik należy jak najszybciej umówić się na wizytę do ginekologa. Specjalista wykona usg, zaleci zrobienie cytologii oraz zleci podstawowe badania, jak poziom hormonu ciążowego, badanie moczu i morfologię. Gdy ciąża przebiega prawidłowo, a mama nie ma żadnych przewlekłych chorób, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla płodu wizyty odbywają się zwykle co cztery lub sześć tygodni.

W czasie każdej wizyty lekarz przeprowadza krótki wywiad z pacjentką na temat stanu jej zdrowia, wykonuje usg oraz wpisuje dane do karty ciąży. Karta ciąży to bardzo istotny dokument i należy nosić go przy sobie przez całą ciążę.
Płeć dziecka można poznać już na początku czwartego miesiąca ciąży. Zazwyczaj lekarz jednak wstrzymuje się z oceną do czasu, gdy będzie miał całkowitą pewność. Często nieprawidłowe ułożenie maleństwa może utrudniać właściwe rozpoznanie płci.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUsg w ciąży
Następny artykułMiesiączka w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here