Rozwój płodu w 5 tygodniu ciąży

5 tydzień ciąży to czas, kiedy większość kobiet upewnia się o swoim stanie, z powodu braku spodziewanej miesiączki. Do tego dochodzi tkliwość piersi, nudności i częstsze niż zwykle wizyty w toalecie. Czego jeszcze możesz spodziewać się na tym etapie ciąży? Jak rozwija się Twoje dziecko?

Jak zmienia się twoje ciało?

W trakcie badania USG będziesz mogła zobaczyć pęcherzyk ciążowy. Jest jeszcze naprawdę niewielki – w zależności od dnia, w którym jest wykonywane badanie będzie mierzył pomiędzy 5-11 mm. Na tym etapie nie da się jeszcze zaobserwować bicia serca – jest ono na razie pojedynczą cewką, której uderzenia są nieskoordynowane. Kolejne mijające tygodnie przyniosą coraz bardziej regularne uderzenia, a na USG zaobserwować je będzie można najwcześniej w 6 tygodniu.

Nieznaczne i krótkie plamienie nie jest powodem do niepokoju – to znak, że zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Możesz zauważyć też napięcie w podbrzuszu. Mimo to nie dostrzeżesz jeszcze żadnych ciążowych krągłości, gdyż 5 tydzień ciąży to czas, gdy zarodek jest bardzo niewielki. Rozmiar Twojego brzucha zacznie się powoli zmieniać dopiero za kilka tygodni.

Senność i zmęczenie, które w pierwszych tygodniach ciąży dopada przyszłe mamy to oznaka, że w organizmie gwałtownie wzrasta poziom progesteronu. Do tego twój organizm potrzebuje energii na wykształcenie łożyska, stąd uczucie zmęczenia i obciążenia. Możesz zauważyć też rozdrażnienie i huśtawkę nastrojów.

5 tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Tarcza zarodkowa ma kształt podobny do walca, który przecina długa szczelina. To właśnie w niej będzie powstawał układ nerwowy. Uformuje się cewka nerwowa, która następnie przeobrazi się w kręgosłup i mózg. Aby zapobiec nieprawidłowościom w formowaniu się cewki nerwowej przyjmuj codziennie co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego. To też pora na wprowadzenie innych suplementów wspomagających prawidłowy rozwój płodu – sprawdź jakich na stronie Mamadha.pl.

Przez wspomniane już wcześniej formujące się łożysko następuje wymiana tlenu i dwutlenku węgla – w ten sposób zastępuje ono prace płuc. Dzięki łożysku dostarczasz też składniki mineralne i witaminy rozwijającemu się dziecku. Dostaje ono także od Ciebie przeciwciała, które będą je chronić w pierwszych tygodniach po porodzie.

Jak obliczyć datę porodu?

Dokładna data owulacji i zapłodnienia często nie jest możliwa do określenia. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki – tylko tej daty można być naprawdę pewnym i to ją stosują lekarze jako punkt wyjścia. Zakładając, że od zapłodnienia do porodu mija przeciętnie 38 tygodni doliczają jeszcze dwa tygodnie, czyli czas od ostatniej miesiączki do owulacji, w trakcie której nastąpiło zapłodnienie. Poród, który następuje dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po przewidywanej dacie porodu uznawany jest za terminowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here