USG piersi (sonomammografia) – kiedy należy wykonać badanie

Badanie USG piersi, czyli sonomammografia pozwala na zobrazowanie tkanek gruczołu piersiowego i brodawki sutkowej. Powinno być prowadzone systematycznie oraz wtedy, gdy pojawią się ku niemu określone wskazania. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Badanie USG piersi – co to jest?

Dzięki badaniom piersi można w porę wykryć zmiany, które mogą potem przekształcić się w groźny nowotwór złośliwy. Jedną z podstawowych metod diagnostycznych, jakie stosowane są w tym celu, jest sonomammografia, czyli badanie USG piersi.

Badanie jak USG piersi polega na wykorzystaniu urządzenia do USG, czyli ultrasonografu, który poprzez ultradźwięki obrazuje tkanki. Dzięki temu badanie może odbywać się bezboleśnie, nieinwazyjnie oraz bez szczególnego przygotowania.

Badanie USG piersi kiedy trzeba je wykonać? Sprawdź główne wskazania do badania.

Kiedy wykonywać profilaktyczne USG piersi?

Poprzez USG piersi można prowadzić profilaktykę nowotworu piersi. Systematyczne badanie pozwala wtedy na szybkie wykrycie nawet niewielkich zmian, które nie dają jeszcze zauważalnych przez kobietę objawów.

Poza samobadaniem piersi raz w miesiącu zaleca się także badanie piersi co najmniej 1 raz na rok w gabinecie ginekologa. Badanie może odbywać się wtedy jako dotykowe (palpacyjne) lub jako USG piersi. Częstsze badania wskazane są w przypadku osób z obciążonym wywiadem rodzinnym.

Najczęściej sonomammografia prowadzona jest jako badanie profilaktyczne u młodszych kobiet – w wieku do 40. roku życia. Wynika to z faktu, że daje ona lepsze efekty wtedy, gdy tkanka piersi ma charakter gruczołowy, a nie tłuszczowy.

Objawy wymagające badań USG piersi

Gdy pojawią się niepokojące objawy dotyczące piersi, należy skonsultować je z ginekologiem. Badanie USG piersi kiedy zgłosić się do lekarza?

Wśród głównych wskazań do wykonania badania znajdują się: bolesność piersi, guzki wyczuwalne w piersiach, wycieki z brodawki sutkowej oraz zmiana wielkości i kształtu piersi i brodawek sutkowych.

Badania USG piersi w trakcie ciąży

Badanie jak sonomammografia jest możliwe do przeprowadzenia również w ciąży. Badanie USG piersi nie jest szkodliwe ani dla dziecka, ani dla przyszłej mamy.

Gdy zatem w piersiach pojawiają się jakiekolwiek zmiany, warto skorzystać z badania USG w celu ich zdiagnozowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here