ciąża a okres

Powszechnie wiadomo, że w czasie ciąży cykl menstruacyjny kobiety jest zaburzony. Widocznym wyrazem tego zachwiania jest brak miesiączki. Jednak jakie są tego przyczyny? I co właściwie dzieje się wtedy w organizmie kobiety?

Cykl menstruacyjny. Ciąża a okres

Należy zacząć od tego, że cały cykl miesiączkowy jest procesem przygotowania ciała kobiety na przyjęcie i utrzymanie ciąży.

Pierwsza faza cyklu to menstruacja, trwa od 3 do 5 dni (czasem dłużej, ale zwykle co miesiąc ma tą samą długość). Jej zewnętrznym wyrazem jest krwawienie czyli potocznie okres. W tym czasie organizm usuwa krew z elementami tkanek oraz prostaglandyn.

W dniach poprzedzających miesiączkę wiele kobiet odczuwa niedogodności. Najczęściej jest to obrzęk piersi oraz innych części ciała (spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie). Niektóre kobiety skarżą się również na ból w podbrzuszu a czasem także ból głowy.

Druga faza folikularna jest związana z dojrzewaniem pęcherzyka Graffa. Za sprawa FSH oraz estrogenów jedna z wielu, znajdujących się w jajniku, komórek zaczyna dojrzewać. W tym okresie produkowana jest duża ilość śluzu macicy. Ta faza zaczyna się około 6 dnia całego cyklu.

Faza trzecia to faza owulacyjna

kobieta w ciąży

Zaczyna się około dwa tygodnie po wystąpieniu pierwszego dnia miesiączki. Owulacja to nic innego jak moment, w którym pęcherzyk Graffa osiąga dojrzałość i pęka. Gruczoły produkują duże ilości estrogenów, FHS oraz LH. Z pękniętego pęcherzyka wydostaje się jeszcze nie całkiem dojrzała komórka, która jest gotowa do zapłodnienia. Komórka transportowana jest przez jajowód do macicy. I tam oczekuje na połączenie się z plemnikiem. Kobieta w tej fazie może zaobserwować charakterystyczne zmiany w swoim organizmie. Temperatura ciała wzrasta wtedy z dnia na dzień o około 0,5 stopnia. Natomiast wydzielina przybiera postać przezroczystą i rozciągliwą (przypomina białko jajka).

Ostatni etap cyklu menstruacyjnego to faza lutealna czasem nazywana także dniami niepłodnymi. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, hormony znów osiągają swój zwyczajowy poziom. Komórka jajowa zmienia się w ciałko żółte a ono następnie w postać ciałka białawego. W ten sposób ciało kobiety znów przygotowuje się do menstruacji. Z pierwszym dniem kolejnego okresu rozpoczyna się nowy cykl menstruacyjny.

Z analizy cyklu miesiączki wynika, że okres jest bezpośrednio związany z brakiem zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia to zmieni się gospodarka hormonalna w organizmie kobiety a miesiączka nie będzie występować przez cały okres trwania ciąży oraz przez pewien czas połogu (okres ten jest uzależniony od tego czy kobieta karmi swoje niemowlę piersią i od cech indywidualnych).

Czasem można spotkać się z opinią, że u niektórych kobiet występuje miesiączka w czasie ciąży. Czasami takie krwawienie trwa kilka dni i występuje regularnie co miesiąc. Z powyższych informacji wynika, że to krwawienie z pewnością nie jest menstruacją. Takie objawy są niepokojące i powinny zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże.

Plamienie w ciąży nie musi zwiastować problemów. Jednak, każde nawet najmniejsze krwawienie powinno być zgłoszone specjaliście.

ciąża

Co powinno niepokoić w czasie ciąży?

Jak już wcześniej było wspomniane krwawienie przypominające miesiączkę świadczy o pewnych nieprawidłowościach. Jeśli do tego towarzyszą nam bóle podbrzusza, bądź nagły, silny skurcz należy zwrócić na to uwagę. W przypadku komplikacji mogą wystąpić również silne wymioty i nudności (nie należy ich jednak mylić z porannymi mdłościami).

Z okresem ciąży kojarzą nam się huśtawki hormonów. Spowodowane są one przez wzmożoną produkcję progesteronu, relaksyny oraz hormonów luteinizujących. Plamienie w ciąży to często oznaka niedoborów, któregoś z potrzebnych w tym okresie, hormonu. W takim przypadku lekarz zaleci branie tabletek uzupełniających ich poziom.

Jak widzimy miesiączka w ciąży nie może występować, a wszystkie objawy podobne do menstruacji mogą świadczyć o pewnych problemach. Jednak nie trzeba od razu panikować a jedynie zadbać o profesjonalną pomoc.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoród w wodzie
Następny artykułWitaminy w ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here