w ciąży

W momencie, gdy dojdzie do zapłodnienia, organizm kobiety powoli zaczyna się przeobrażać. Niemalże codziennie dochodzi w nim do pewnych zmian, które przyszła mama może oczywiście zauważyć, choć nie powinny być one powodem do niepokoju. Są rzeczą absolutnie normalną. Śluz w ciąży też podlega tym zmianom, bo zaczyna przybierać inną barwę i odmienną konsystencję od tej, jaką miał wcześniej.

A jaki śluz w ciąży występuje najczęściej?

Warto to wiedzieć, bo jeżeli jego barwa lub struktura zaczną odbiegać od normy, będzie to dobry powód do zawitania w gabinecie ginekologicznym. Infekcje narządów płciowych często występują bowiem u przyszłych mam. A im szybciej się je rozpoznaje, tym leczenie jest łatwiejsze, trwa krócej oraz staje się mniej szkodliwe dla samego płodu.

Śluz odgrywa kluczową rolę w kobiecych narządach płciowych. Zawsze jest ważny, bo cały czas spełnia pewne funkcje, ale staje się jeszcze ważniejszy w momencie, gdy już dojdzie do zapłodnienia. Ułatwianie stosunków seksualnych nie jest bowiem jedynym wypełnianym przez niego zadaniem. Śluz to też naturalna tarcza ochronna dla narządów płciowych, która nawilża ścianki macicy i pochwy, zabezpieczając je tym samym przed otarciami, podrażnieniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

kobieta w ciąży

Pomaga też w transporcie plemników do jajowodów, gdzie mogą się one połączyć z komórkami jajowymi, dzięki czemu ułatwia samo zapłodnienie i jest niezbędny dla rozwoju płodu. Śluzu nie może też zabraknąć w narządach podczas ciąży. To on będzie bowiem ochraniać drogi rodne i zabezpieczać je przed bakteriami, wirusami oraz innymi drobnoustrojami.

Jaki śluz w ciąży? Na samym początku, w pierwszych jej tygodniach śluz zaczyna zmieniać swój kolor. Standardowo jest wręcz przezroczysty, a we wczesnej ciąży przybiera żółtawy, czasem też białawy odcień. Zmianie może ulec także wydzielany przez niego zapach. Co prawda śluz przeważnie niczym nie pachnie, ale zdarza się, że w ciąży zaczyna mieć delikatny zapach i wbrew pozorom nie jest to nic groźnego ani niepokojącego. Czasami jednak przyszłe mamy zaczynają martwić się w momencie, gdy dostrzegą w swoim śluzie różowawe plamki. Czy jest to powód do niepokoju? Najczęściej nie, bo są one wynikiem pękania drobnych naczynek krwionośnych, które występują w szyjce macicy. Tym też nie trzeba się przejmować. To zupełnie normalne, że u kobiet w ciąży dochodzi czasami do pękania naczyń krwionośnych.

Warto jednak zatrzymać się na dłużej przy samym kolorze śluzu. Jego barwa nie powinna być zbyt intensywna. Najlepiej by było, gdyby śluz był biały bądź przezroczysty, ale jeśli stanie się on lekko zażółcony, w organizmie wciąż nie dzieje się nic złego. Takie objawy są absolutnie normalne. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy barwa śluzu drastycznie się zmienia.

jaki śluz w ciąży

Powodem do niepokoju będzie więc wydzielina w kolorze brązowym, zielonym, szarym lub intensywnie żółtym, która przyjmie grudkowatą bądź kaszkowatą konsystencję. Jeżeli przyszła mama dostrzeże u siebie właśnie coś takiego, jest to dla niej jasny sygnał o tym, że doszło do rozwinięcia się infekcji płciowej. Taki śluz pojawia się m.in. przy grzybicy pochwy, a czasem także podczas waginozy bakteryjnej. A jak poradzić sobie z tego typu dolegliwościami?Nie są one rzadkie, dlatego też wiele jest metod leczniczych, które potrafią całkowicie i w miarę szybko je zwalczyć.

Niezbędna będzie jednak wizyta u dobrego ginekologa. Nie należy bagatelizować żadnych problemów zdrowotnych, a zwłaszcza gdy jest się w ciąży i gdy oddziałują one jednocześnie na organizm maluszka. Ginekolog na pewno zleci pacjentce wykonanie podstawowych badań. Sprawdzi stan jej dróg rodnych, a także dokona standardowych oględzin, by wystawić właściwą diagnozę. Infekcje płciowe są stosunkowo łatwe do zwalczenia, ale jednak w ciąży lubią one powracać, dlatego tak ważne jest to, by przyszłe mamy ze szczególną uwagą dbały o swoją higienę. Powinny jak najczęściej przemywać swoje narządy płciowe i używać do tego celu delikatnych płynów. Codzienna higiena to po prostu podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here