winogrona

Ciąża to naprawdę wspaniały stan, który powinnaś celebrować, by móc się nim w pełni nacieszyć. Najwspanialsze chwile w życiu zwykle mijają najszybciej, dlatego nie pozwól, by cokolwiek przeszkodziło ci w czerpaniu z nich przyjemności. Dbaj o siebie i o dziecko. Odpoczywaj, gdy tylko poczujesz się zmęczona i ćwicz, gdy dostrzeżesz, że twoje ciało domaga się dodatkowej porcji ruchu. Zainteresuj się także nieco bardziej swoją codzienną dietą.

Spraw, by była ona zdrowa zarówno dla ciebie, jak i rozwijającego się w twoim brzuszku maluszka. Na pewno chciałabyś, by twój sposób żywienia dostarczał wam wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i jesteś w stanie tak go poprowadzić, o ile zdobędziesz kilka informacji. Dziś skupimy się zatem na owocach. Odpowiemy sobie na pytanie, jakich owoców nie jeść w ciąży oraz sprawdzimy, jakie owoce mogą najlepiej zadziałać na zdrowie matki i dziecka.

jakich owoców nie jeść w ciąży

Na pewno niejednokrotnie zastanawiałaś się już nad tym, czy aby na pewno ten produkt, który spożywasz dosłownie codziennie, jest dobry dla zdrowia twojego maluszka. Teraz nie możesz już myśleć wyłącznie o sobie. Musisz przejść z postawy egoistycznej w altruistyczną, by tak bilansować swoją dietę, aby była ona sporym wsparciem dla rozwijającego się płodu. Jaki z owoców mógłby zatem zaburzyć lub całkowicie zahamować ten rozwój?

Mogłoby się wydawać, że żaden, bo przecież owoce są jednymi z najzdrowszych produktów spożywczych. To naturalne i bezpieczne pokarmy. Wszyscy je jemy i nikt z nas się ich nie obawia. Czy zatem istnieją jakiekolwiek przesłanki ku temu, by twierdzić, że to owoc mógłby uszkodzić płód? Niestety tak. Niektórych owoców w tym stanie nie wolno ci zatem spożywać, a przynajmniej nie w przesadzonych ilościach.

Jakich owoców nie jeść w ciąży?

Uważaj chociażby na winogrona. Są bardzo smaczne i bardzo słodkie, ale to właśnie w tym wysokim poziomie słodkości tkwi problem. Ogólnie rzecz biorąc winogrona nie są jakoś specjalnie szkodliwe dla kobiet w ciąży. To zdrowe owoce, które zawierają spore ilości flawonoidów, dzięki czemu potrafią zabezpieczyć układ sercowo-naczyniowy, a także obniżyć tętno oraz wyrównać ciśnienie tętnicze. Jedynym ich minusem jest to, że niemalże w całości składają się z samego cukru.

Nie zawierają nawet minimalnych dawek innych makroskładników. Winogrona to same węglowodany proste, czyli solidna dawka cukru powodującego gwałtowny skok glukozy we krwi i potęgujący wydzielanie insuliny przez trzustkę. Możesz je jeść, ale nie powinnaś przesadzać z ich ilością. Jeżeli jednak już teraz zmagasz się z cukrzycą ciążową, najlepiej będzie, gdy całkowicie wyeliminujesz winogrona z diety.

owoce

Bardzo często kobietom w ciąży zaleca się również rezygnację z jedzenia truskawek. Być może cię to zdziwi, bo one w przeciwieństwie do winogron nie zawierają przesadnie wysokich dawek cukru, a do tego są jednym z lepszych źródeł witaminy C, która wspomaga produkcję erytrocytów oraz wspiera pracę układu immunologicznego. Dlaczego zatem nie powinnaś jeść w ciąży truskawek? Ponieważ są one niestety jednymi z bardziej alergizujących owoców. Nawet jeśli sama wiesz, że nie jesteś na nie uczulona, nie jesteś w stanie stwierdzić, jak twoje dziecko zareaguje na pierwszy kontakt z truskawkami. Lepiej więc oszczędzić mu cierpień wynikających z pojawienia się reakcji alergicznych. Silnie uczulające bywają również owoce cytrusowe, dlatego na nie także powinnaś uważać.

Pozostałe owoce spokojnie jednak możesz, a wręcz powinnaś spożywać. To naturalne źródło witamin i minerałów, dzięki którym jeszcze lepiej odżywisz organizm swój oraz rosnącego dzieciaczka. Dietetycy oraz lekarze zalecają, by w diecie ciężarnej występowało przynajmniej trzy, a najlepiej pięć porcji owoców, które możesz spożywać w zupełnie dowolnej formie. Jedz je same albo przygotowuj z nich świeże soki, szejki, zupki i koktajle. Zamiast po obiedzie sięgać po zwykłe ciasto, wykonaj zdrową sałatkę z zielonych liści, jabłuszek i malin. Owoce będą dobrą alternatywą dla słodyczy. Dzięki nim łatwiej ci będzie zrezygnować z batonika czy czekoladki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here